גרפולוגית מומחית

English Hebrew
רומה אבישי – 30 שנות נסיון

האם אתה עצבני?

 

יעקב, ידידי, עובד בחברה לחקר שווקים. יום אחד יעקב בא אלי חסר שקט ועצבני, בניגוד להתנהגותו הרגילה. אחרי שנרגע מעט, סיפר לי על המקרה הלא נעים שקרה לו באותו היום: הוא הכין דו"ח מפורט ויסודי על סיכויו של מוצר צריכה חדש להיקלט בשוק ותכנן מבצע פרסום המכוון לפלחי אוכלוסייה שונים. לדעתו הוא עשה עבודה טובה וראויה לשבח. הוא הגיש את הדו"ח למנהלו וציפה להערותיו ולהבעת הערכה על עבודתו המסורה. להפתעתו, המנהל פסל את הדו"ח על הסף, מבלי שהתייחס לפרטיו ומבלי שייתן נימוקים לפסילתו. המנהל לא איפשר אפילו ליעקב להשמיע את הסבריו. יעקב יצא מחדרו מתוסכל וכעוס. "הוא ממש לא מבין מה כתבתי וגם לא רוצה להבין" כעס יעקב. ניכר בו שהוא מרגיש פגוע ונעלב.

תוך כדי שיחתנו יעקב החליט לכתוב למנהלו מכתב מנומק, בו הוא יסביר את עמדתו ויבהיר מדוע אינו מקבל את דעתו. הוא כתב מכתב שקול ומנומס, בלי לתת ביטוי כל-שהוא לרגשות הזעם והתסכול שלו. תוכן המכתב היה מאופק, אך כתב היד הסגיר את רגשותיו האמיתיים של יעקב.

הכתב של יעקב, שהוא בדרך כלל מסודר ויציב, נראה במכתב הזה חד, לחוץ וזוויתי. הכתב איבד את המראה הנעים והאסתטי האופייני לו בדרך כלל. "אני לא מכיר את כתב ידי שלי-מה קרה לי?" התפלא יעקב .

מה שקרא לו הוא, שהכתב שלו ביטא את המתח והלחץ בהם היה שרוי יעקב בזמן הכתיבה. זאת בניגוד לחזות החיצונית המאופקת שלו ולתוכנו ההגיוני והשקול של המכתב.

הסיבה לשינויים בכתב-יד של אדם כשהוא מעוצבן וכעוס, נעוצה בכך שהכועס גורם למתח בלתי נשלט, אשר מכווץ את שריריו, לרבות השרירים העדינים של אצבעות כף היד. לכן התנועה העדינה של האצבעות נעשית חדה וגסה ואף, במידה מסוימת, יוצאות משליטתו הרצונית של הכותב. כתב ידו של אדם שמרוגז נעשה זוויתי ושבור. לחץ הכתב משתנה ומופיעים בו קטעים של "התפרצויות" לחץ –כאשר על ידי לחיצה חזקה על העט הכותב משחרר את כעסו. זוויתיות שמופיעה פתאום גם בכתב יד עגול, הינה תוצאה של אובדן השליטה על השרירים העדינים של כף היד. אדם כעוס אינו מסוגל למשוך קו שמתעגל והכתב שלו משנה כיוונים בצורה חדה וזוויתית. לפעמים המצב הזה הינו זמני וחולף, כמו אצל יעקב. לפעמים זוהי תכונת אופי קבועה של הכותב, שמוצאת את ביטויה בתפקוד נוקשה של שרירי קו ידו, בכתב חד וזוויתי וגם בהתנהגותו היום יומית.

אדם כוחני ותוקפני יכתוב בכתב זוויתי ולחוץ. אצל אנשים שכותבים כך תוקפנות היא דרך חיים. כך הם פועלים מול אחרים וכך (הם מאמינים) הם יצליחו להשיג את מבוקשם.

בניגוד לכתב לחוץ וזוויתי של אדם כוחני, אדם חלש אופי, שמוותר בקלות לאחרים ומשלים עם תסכולים, יהיה רפה וחסר לחץ. כתב כזה מאפיין אדם שאינו רוצה להתמודד עם מכשולים בדרכו ומקבל את גורלו בהכנעה וללא התנגדות.

אלה שני קצוות של סולם כוחנות-וותרנות, אך למזלנו, רוב האנשים נמצאים איפה שהוא באמצע, בין שני הטיפוסים הקיצוניים האלה.

אדם שפועל בביטחון, יודע לשמור על האינטרסים שלו ולעמוד על דעתו, מבלי להיות תוקפני כל הזמן, וגם מתחשב באינטרסים של אחרים, יכתוב בכתב זורם, יציב ומאורגן. אדם שכותב כך יתמודד היטב עם התסכולים וישאף לא לאבד את שליטתו על המצב. אך גם לאדם כזה, שהוא ביסודו בריא בנפשו ואופטימי בהשקפתו יקרו דברים שיגרמו לו לכעוס ולהרגיש מתסכול. בגלל חוסנו יש לו יותר סיכוי להתגבר על המשברים ולחזור להתנהגותו הרגילה, שתתבטא גם בכתב היד.

לכן בפעם הבאה כשאתם כותבים דבר-מה, תבחנו את כתב היד שלכם. אם הכתב נעשה לחוץ, רועד וזוויתי, תשאלו את עצמכם האם אתם מתוחים או עצבניים יתר על המידה. אם התשובה היא חיובית, כדאי לכם לקחת חופשה, להתרחק מהבעיות ולהירגע. תמיד תוכלו לנסות לפתור את הבעיה הגורמת לכם תסכול מאוחר יותר, כשתהיו יותר רגועים.    

פורסם במאמרים לפני 9 שנים, 10 חודשים בשעה 1:11.

יש לי מה להגיד

הפוסט הקודם:   הפוסט הבא:

לא ניתן להגיב